Letërsi

BOTË E PADREJTË. Poezi nga Arjan Kallco

BOTË E PADREJTË. Poezi nga Arjan Kallco

6:10 pm | Arjan Kallco BOTË E PADREJTË   Në natën e kthimit Avioni Rayan Air Valentia, Emrat…

Një darkë që nuk e kam “paguar” akoma. Tregim nga Përparim Hysi

Një darkë që nuk e kam “paguar” akoma. Tregim nga Përparim Hysi

4:21 pm | Një darkë që nuk e kam “paguar” akoma   Kujtimit të Atë Dhimitër Priftit  …

BURRAT SHKOJNË NË LUFTË.Tregim nga Resmi Osmani

BURRAT SHKOJNË NË LUFTË.Tregim nga Resmi Osmani

4:16 pm | Resmi Osmani   BURRAT SHKOJNË NË LUFTË Kujtimit të gjyshit,Osman Taipi, që ra dëshmor në…

Deshira e drejtoreshes.Tregim nga Bahri Myftari

Deshira e drejtoreshes.Tregim nga Bahri Myftari

6:53 am | Tregim Bahri Myftari “Deshira e drejtoreshes”.   Zunja drejtoreshw pas kthimit nga Budapesti ku pwr…

Ëndrra fshehur atje.Poezi nga Bukurije Bushati

Ëndrra fshehur atje.Poezi nga Bukurije Bushati

6:38 am | Bukurije Bushati   Ëndrra fshehur atje   Syve të lodhur, të pagjumë, kjo natë e…

ROMAN QË RRËFEN ME AKULLSINË E PAMËSHIRSHME. Nga Erjon Muca

ROMAN QË RRËFEN ME AKULLSINË E PAMËSHIRSHME. Nga Erjon Muca

6:18 am | Erjon Muca ROMAN QË RRËFEN ME AKULLSINË E PAMËSHIRSHME Meditim mbi romanin e Anton Nikë…

Kosova

DASH dënon sulmin ndaj EULEX-it Smile

Libri i ri

KATALLANI Smile
Smile

Letërsi

 • BOTË E PADREJTË. Poezi nga Arjan Kallco
 • Një darkë që nuk e kam “paguar” akoma. Tregim nga Përparim Hysi
 • BURRAT SHKOJNË NË LUFTË.Tregim nga Resmi Osmani
 • Deshira e drejtoreshes.Tregim nga Bahri Myftari
 • Ëndrra fshehur atje.Poezi nga Bukurije Bushati
 • ROMAN QË RRËFEN ME AKULLSINË E PAMËSHIRSHME. Nga Erjon Muca
 • TRE PRESIDENT.Poezi nga Ilmi Tahiri
 • Çamëri. Poezi nga Gani Qarri, Zvicer
 • Poezi nga Ali bregu
 • Rruga e vdekjes.tregim nga Maxhun Osmanaj
 • MUREVE TË PALEXUARA. Nga Sabit RRUSTEMI
 • Filllim i mbarë e premtues.Nga Bedri TAHIRI
 • QEN BIR QENI.Tregim nga Vjollca Pasku
 • RRUGËS. Poezi nga Izri Rexha

Flet Irena Krasniqi, këngëtarja shqiptare që këndoi para mbretëreshës daneze

6:15 pm |   Shqiptarja e lindur në Danimarkë e zgjedhur për kolonën  zanore të një seriali të njohur   Irena Krasniqi:  “U jap  fjalen se gazeta Nacional do të jetë gazeta e parë që do ta ketë mundësinë për ta  emtuar  si lajm  këngen dhe klipin e ri  qe së shpejti do të dalë në treg dhe…

Flet Irena Krasniqi, këngëtarja shqiptare që këndoi para mbretëreshës daneze

PROF. BEDRI DEDJA-AKADEMIK: KRIJUES, STUDIUES E BOTUES SHUMËPLANËSH, AUTOR I SHQUAR I SHEKULLIT XX. Nga Prof. Murat Gecaj

6:47 am | PROF. BEDRI DEDJA-AKADEMIK: KRIJUES, STUDIUES E BOTUES SHUMËPLANËSH, AUTOR I SHQUAR I SHEKULLIT XX Me rastin e 10-vjetorit te ndarjes nga jeta Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1. Në kujtimet e jetës së tij, Prof. Bedri Dedja ka shënuar se lindi më 20 nëntor 1930. Aty shprehej: “Unë ndjehem krenar që linda në…

PROF. BEDRI DEDJA-AKADEMIK: KRIJUES, STUDIUES E BOTUES SHUMËPLANËSH, AUTOR I SHQUAR I SHEKULLIT XX. Nga Prof. Murat Gecaj

Shqipëria është një mozaik në ditët e mia.Pierfranko Bruni

5:42 pm | Shqipëria është një mozaik në ditët e mia Pierfranko Bruni   Kur e takon Pierfranko Brunin, biseda së pari fillon me nostalgjinë e tij për Shqipërinë. Flet për vendet që ka vizituar me një dashuri dhe pasion që do ta kishte zili çdo shqiptar. Në të gjitha konferencat ku kam qënë, bashkë me të, të…

Shqipëria është një mozaik në ditët e mia.Pierfranko Bruni

Ndahet nga jeta presidenti venezuelian Hugo Chavez

9:45 am | Presidenti i Venezuelës vuante nga sëmundja e kancerit Ka ndërruar jetë në moshën 58 vjecare presidenti i Venezuelës. Hugo Chavez. Lajmi u mësua nga zv/presidenti Nicolas Maduro, i cili fillimisht, përmes një fjalimi drejtuar kombit, foli “për orët e vështira”, duke nënkuptuar se gjendja e udhëheqësit venezulian ishte e rëndë. Ai prej ditësh merrte frymë…

Ndahet nga jeta presidenti venezuelian Hugo Chavez

BOTË E PADREJTË. Poezi nga Arjan Kallco

6:10 pm | Arjan Kallco BOTË E PADREJTË   Në natën e kthimit Avioni Rayan Air Valentia, Emrat tash s’të ngjallin më nostalgji Vendesh apo pika horizontesh Dikur të pakapshme, Si një pëllumb i paqes Që edhe pse i vetëm në errësirën E thellë galaktike, i përfshirë Me dashje në valset e magjishme qiellore, Nuk ngutej ta përshkonte…

BOTË E PADREJTË. Poezi nga Arjan Kallco

Dossier

Voskopoja, 1500-1769. Dossier nga Ermir Sholla

Voskopoja, 1500-1769. Dossier nga Ermir Sholla

2:38 pm | Voskopoja, 1500-1769[1]. Nga Ermir Sholla Në një ultësirë 1160 m mbi nivelin e detit, 5 orë nga qyteti i Ohrit dhe 3 orë nga Korça, është ndërtuar Voskopoja e famshme në një degëzim të Tomorit, në Oparë. Ky vend dikur ishte…

Vdiq në moshën 91-vjeçare anti-komunisti më i vjetër në SHBA, inxhinieri i NASA – Sejfi Protopapa

Vdiq në moshën 91-vjeçare anti-komunisti më i vjetër në SHBA, inxhinieri i NASA – Sejfi Protopapa

7:15 pm | Vdiq në moshën 91-vjeçare anti-komunisti më i vjetër në SHBA, inxhinieri i NASA - Sejfi Protopapa BEQIR SINA, New York…

Preludi i Pavarësisë Kombëtare, Kryengritja e Malësisë së Madhe 1911-2014. Vilhelme Vranari Haxhiraj

Preludi i Pavarësisë Kombëtare, Kryengritja e Malësisë së Madhe 1911-2014. Vilhelme Vranari Haxhiraj

5:23 pm |  Kryengritja e Malësisë së Madhe 1911 është Preludi i Pavarësisë Kombëtare  Çudi! Përse ka heshtur…

Prof. Zef Mirdita një personalitet i përveçëm i shkencës dhe kulturës shqiptare. Nga Kastriot MARKU

Prof. Zef Mirdita një personalitet i përveçëm i shkencës dhe kulturës shqiptare. Nga Kastriot MARKU

6:32 pm | Prof. Zef Mirdita një personalitet i përveçëm i shkencës dhe kulturës shqiptare Nga Kastriot MARKU  …

Politikë

Ministria e Financave: Shlyhet TVSH e parimbursuar, paguhen 85 mln USD

Ministria e Financave: Shlyhet TVSH e parimbursuar, paguhen 85 mln USD

4:38 pm | TIRANE- Zerohet fatura e TVSH-se së prapambetur. Burime zyrtare nga Ministria e Financave bëjnë të…

Pesë vite anëtarësim në NATO për Shqipërinë, ndikimi kombëtar-rajonal dhe sfidat përpara. Nga Aleksander Arvizu

Pesë vite anëtarësim në NATO për Shqipërinë, ndikimi kombëtar-rajonal dhe sfidat përpara. Nga Aleksander Arvizu

2:23 pm |                  Pesë vite anëtarësim në NATO për Shqipërinë,…

Pezullimi i 4 policëve, Rama: Rilindja për qytetarin? Dje vrisnin njerëz e shpërbleheshin

Pezullimi i 4 policëve, Rama: Rilindja për qytetarin? Dje vrisnin njerëz e shpërbleheshin

6:59 am | TIRANE- Pezullimi i katër efektivëve të policisë sot, ka sa i takon thyerjes së rregullave…

Mesazhi, Noka: S’ka lidhje me përgjimin, më erdhi nga stafi i Ramës ose Tahirit

Mesazhi, Noka: S’ka lidhje me përgjimin, më erdhi nga stafi i Ramës ose Tahirit

6:49 am | TIRANE – Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Noka, i ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në…

PD: Tahiri gënjeu nën betim, pranoi me SMS se treguesit e krimit janë përkeqësuar.

PD: Tahiri gënjeu nën betim, pranoi me SMS se treguesit e krimit janë përkeqësuar.

6:45 am | TIRANË- Një ditë pas dëshmisë së ministrit të Brendshëm në Komisionin Hetimor Parlamentar kanë vijuar…

Basha: Rama po tenton t’i ikë konsensusit për miratimin e reformës territoriale.

Basha: Rama po tenton t’i ikë konsensusit për miratimin e reformës territoriale.

6:44 am | Basha: Rama po tenton t’i ikë konsensusit për miratimin e reformës territoriale Deklarata e kryetarit…

Përkujtohet në Kukës 15-vitori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës

Përkujtohet në Kukës 15-vitori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës

6:21 pm | Kosovarë e kuksianë takohen për të  falenderojnë familjet për mikpritjen e madhe 16 prill 2014 19:36   Moti i keq nuk i pengoi për të ardhur në Kukës. Duan të falënderojnë ata që u hapën dyert 15 vjet më parë.…

Presidenti Nishani pret përfaqësinë e Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të ish-të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë

Presidenti Nishani pret përfaqësinë e Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të ish-të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë

7:12 pm | Presidenti Nishani pret përfaqësinë e Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të ish-të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë 15 prill 2014 Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot paradite në Zyrën e Tij përfaqësues të  Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të…

Sport

Foto e Dites

100 vjet Shtet, Shqiperia ime !

Na ndiqni ne facebook