Letërsi

Venedik 2014. Poezi nga Ferrik Ferra

Venedik 2014. Poezi nga Ferrik Ferra

1:59 pm |     Këpusin gishta e Monesë trandafil e vjollca shekujve t’Venedikut, lahurin e perëndimit veshin…

Cikël poetik…Nga Kujtim Aliaj

Cikël poetik…Nga Kujtim Aliaj

1:09 pm |     SPAÇ   Trimëreshë! Atje ku s`munda unë, Ku s`mjaftoi vrulli i trëmbur i…

Për librin poetik të Lulëzim Logut, ”Frymë në një kuti. PËSHPËRITJET POETIKE TË LULËZIM LOGUT. Nga Tahir Bezhani, Gjakovë

Për librin poetik të Lulëzim Logut, ”Frymë në një kuti.  PËSHPËRITJET POETIKE TË LULËZIM LOGUT. Nga Tahir Bezhani, Gjakovë

1:04 pm |   Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri me poezi i poetit tropojan,…

KUR DETI FLE. Nga VOLTON FISHTA

KUR DETI FLE. Nga VOLTON FISHTA

12:58 pm | Hena hedh driten e saj te zbehte Mbi te madhin e te errtin det Rreshqasin…

Si Ëngjëll… Nga Ermentila Guci

Si Ëngjëll… Nga Ermentila Guci

12:09 pm |   Metamorfoza e jetës hi, fryma ndalet, shpirtit lëviz, si imazhe  të një ëndrre kapitujt…

Cikël poetik…Nga Edlira Doko

Cikël poetik…Nga Edlira Doko

12:06 pm |         NE TË DY     Të qeshim na pëlqen, të qajmë,…

Kosova

DASH dënon sulmin ndaj EULEX-it Smile

Libri i ri

KATALLANI Smile
Smile

Letërsi

 • Venedik 2014. Poezi nga Ferrik Ferra
 • Cikël poetik…Nga Kujtim Aliaj
 • Për librin poetik të Lulëzim Logut, ”Frymë në një kuti.  PËSHPËRITJET POETIKE TË LULËZIM LOGUT. Nga Tahir Bezhani, Gjakovë
 • KUR DETI FLE. Nga VOLTON FISHTA
 • Si Ëngjëll… Nga Ermentila Guci
 • Cikël poetik…Nga Edlira Doko
 • Më lejo të jem erë. Poezi nga Genta Muhaxhiri
 • Kam ardhur ta konfiskoj shpirtin. Cikël poetik nga Liliana Bendo
 • NJË DALLANDYSHE DHE NJË MANUSHAQE. Tregim nga Vjollca Tiku Pasku
 • NATEN E VITIT TE RI 1977. Arbër Ahmetaj
 • H E L M I. Tregim nga Mihallaq Qilleri
 • MINIATURA. Poezi nga Ali Alidemaj
 • SI SHPËTOI FRENSI 300 NJERËZ. Nga SABIEL. Përktheu: ILIAZ BOBAJ
 • GJUMI I VDEKJES. Tregim nga Bilal Maliqi

Intervistë me shkrimtarin dhe skenaristin Kiço Blushi .Filmi që nuk ka ideologji shumë brenda ka sukses. Filmat për fëmijë i kanë shpëtuar skematizmit të kohës. Bashkëbisedoi: ENVER S. MORINA

9:14 am | Intervistë me shkrimtarin dhe skenaristin Kiço Blushi (1)   Filmi që nuk ka ideologji shumë brenda ka sukses   Filmat për fëmijë i kanë shpëtuar skematizmit të kohës   Me shkrimtarin dhe skenaristin Kiço Blushi bashkëbisedojmë për ekranizimin në përgjithësi: nga e mësuan skenaristët shkrimin e filmit, e mira dhe e keqja e mungesës së…

Intervistë me shkrimtarin dhe skenaristin Kiço Blushi .Filmi që nuk ka ideologji shumë brenda ka sukses. Filmat për fëmijë i kanë shpëtuar skematizmit të kohës. Bashkëbisedoi: ENVER S. MORINA

Vlorë, asgjësohen 1025 rrënjë kanabis në Lapardha

1:40 pm | VLORË-1025 rrënjë kanabis sativa janë asgjësuar ditën e sotme nga policia e Vlorës. Lënda narkotike ishte kultivuar në 9 parcela në Lapardha. Policia bën me dije se po puno për identifikimin dhe kapjen e poseiduesve të drogës.…

Vlorë, asgjësohen 1025 rrënjë kanabis në Lapardha

Aurel Plasari shkarkohet nga detyra si drejtor i Bibliotekës Kombëtare

1:54 pm | TIRANE- Drejtori i Bibliotekës Kombëtare, Aurel Plasari është shkarkuar para 4 ditësh nga detyra nga ana e ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro. Nuk dihet zyrtarisht motivacioni i shkarkimit, megjithatë, burime nga Ministria e Kulturës thanë për “GSH” se Plasari do të emërohet në një tjetër detyrë të rëndësishme në një nga institucionet e kulturës. Janë disa kandidatura…

Aurel Plasari shkarkohet nga detyra si drejtor i Bibliotekës Kombëtare

Obamës i ofrojnë marijuanë në lokal

1:46 pm | Gjatë vizitës, në një bar në Denver, një klient i ka ofruar Obamës që të ndanin bashkë një cigare marijuanë. E do njëherë? E ka pyetur një qytetar i Koloradës, presidentin, shtet ku përdorimi i marijuanës është i ligjshëm. Obama qesh dhe më pas refuzon ofertën. Obama asnjëherë nuk e ka mohuar faktin që në kohën e shkollës…

Obamës i ofrojnë marijuanë në lokal

Venedik 2014. Poezi nga Ferrik Ferra

1:59 pm |     Këpusin gishta e Monesë trandafil e vjollca shekujve t’Venedikut, lahurin e perëndimit veshin ujnat e kupolat.   Shkundin kumbonat nga maja e kullës kokrrat e ditës e të natës, lamtumirën e orëve të vdekuna varin litarët e ShënMarkut.   Përkundin mure e dritare Djepi ujit të Kanalgrandes, lëngëzon mesjeta në kandila drite, yjet…

Venedik 2014. Poezi nga Ferrik Ferra

Dossier

CAMET DENONCOJNE NE KOMISIONIN HETIMOR TE OKB-se . NE VITIN 1947 KRIMET E GREKEVE NDAJ TYRE . Dr . ZHANETA SALIU

CAMET DENONCOJNE NE KOMISIONIN HETIMOR TE OKB-se . NE VITIN 1947 KRIMET E GREKEVE NDAJ TYRE . Dr . ZHANETA SALIU

11:48 am |      Organizata e Kombeve te Bashkuara  ne vitin 1947 dergoi ne Selanik nje komision nderkombetar  per te hetuar krimet e luftes ne Cameri . Qeveria Shqiptare, njoftoi Komitetin Antifashist Cam ne Shqiperi qe nga refugjatet e emigruar nga masakra…

Pushtimi bullgar i Kumanovës, Shkupit e Manastirit 1941 – 44

Pushtimi bullgar i Kumanovës, Shkupit e Manastirit 1941 – 44

8:56 am | Rishikimi nga një periudhë e gjatë kohore e marëdhënieve bullgaro-shqiptare,në vitet 1941-1944, është i natyrshëm…

Ja çfarë thanë Mandela, Gandi, Ajnshtajni për konfliktin në Palestinë

Ja çfarë thanë Mandela, Gandi, Ajnshtajni për konfliktin në Palestinë

8:56 am | Terrori izraelit kundër palestinezëve vijon me intensitet. Lufta që Izraeli bën kundër popullin palestinez nuk…

Taras, origjina e pseudonimit të Enver Hoxhës

Taras, origjina e pseudonimit të Enver Hoxhës

2:41 pm | Taras” ishte një ndër pseudonimet e mirënjohura të ish-diktatorit të Shqipërisë komuniste – Enver Hoxha, emër të…

Politikë

PD: Rama injoron thirrjet për drejtësinë, kap shkollën e Magjistraturës

PD: Rama injoron thirrjet për drejtësinë, kap shkollën e Magjistraturës

12:46 pm | Ditën e djeshme Rama dhe Meta, miratuan ndryshimet në ligjin për Shkollën e Magjistraturës, me…

PD: Policia po dhunon qytetarët

PD: Policia po dhunon qytetarët

12:12 pm | Partia Demokratike denoncoi aktet e dhunës së Policisë së Shtetit ndaj një familje në Kombinat.…

Protesta të dhunshme në Bregun Perëndimor kundër ofensivës në Gaza

Protesta të dhunshme në Bregun Perëndimor kundër ofensivës në Gaza

10:28 am | Të paktën dy palestinezë janë vrarë në Bregun Perëndimor ndërsa rreth 200 u plagosën gjatë…

SHBA: Ka prova se Rusia ka gjuajtur me artileri në Ukrainë

SHBA: Ka prova se Rusia ka gjuajtur me artileri në Ukrainë

10:26 am | Shtetet e Bashkuara po e akuzojnë Rusinë se ka qëlluar ndaj pozicioneve ushtarake të Ukrainës,…

Maqedonia nuk e voton rezolutën e OKB-së për Gazën

Maqedonia nuk e voton rezolutën e OKB-së për Gazën

10:19 am | Ndërkohë që shqiptarët e Maqedonisë vijojnë të mbështesin pa fund palestinezët që po vriten në…

Rama bëhet me djalë: “Linda solli në jetë Zahon”

Rama bëhet me djalë: “Linda solli në jetë Zahon”

10:17 am | Kryeministri Edi Rama është bërë sot me djalë. Lajmi është dhënë nga vetë kreu i qeverisë i…

Vajza e Putin detyrohet të largohet nga Holanda

Vajza e Putin detyrohet të largohet nga Holanda

1:24 pm | Ndërkohë që zemërimi për rrëzimin e fluturimit MH17 vazhdon të jetë në rritje, vajza e Vladimir Putin është detyruar të lërë shtëpinë e saj luksoze në Hollandë. Maria Putin jetonte vetëm 20 milje nga aeroporti nga ku u morr dje…

Ambasadori Arvizu Inauguron Ambjentet e Qendrës Albanologjike

Ambasadori Arvizu Inauguron Ambjentet e Qendrës Albanologjike

1:14 pm | Sot, Ambasadori i SHBA Alexander A. Arvizu, së bashku me ministrat Mirela Kumbaro dhe Lindita Nikolla dhe Drejtorin Ardian Marashi, mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të ambjenteve të reja në Qendrën për Studime Albanologjike, rinovuar me mbështetjen e Fondit…

Sport

Foto e Dites

100 vjet Shtet, Shqiperia ime !

Na ndiqni ne facebook